حفاظت فیزیکی

حفاظت فیزیکی چیست؟!

در فرهنگ لغت و بستر واژه امنیت چنین تعریف شده است. احساس امنیت، رهایی از هراس و تردید، حفاظت، حراست. تعریف ارائه شده از امنیت را می توان برای دست اندرکاران مسائل حفاظت و امنیت به معنی کنترل دسترسی نیز تعریف کرد.
در واقع همه جنبه های وظایف و شغل دست اندرکاران مسائل حفاظت و امنیت حول محور تعریف اجرا و پایش دسترسی به اطلاعات متمرکز است. دسترسی شامل دسترسی فیزیکی نیز می شود. زمان استفاده، ابعاد بهره گیری و بهترین شیوه ادغام و یکپارچه سازی حفاظت فیزیکی اطلاعات با شیوه های سنتی تامین امنیت فناوری اطلاعات، مفاهیمی هستند که دست اندرکاران حفاظت و امنیت باید با آنها آشنا باشند.
کارشناسان مسائل حفاظت فناوری اطلاعات نیاز به داشتن تخصص فراوان در این زمینه ندارند، چون هستند کسان دیگری که تخصص مورد نیاز را تامین می کنند.
اما دست اندرکاران مسائل حفاظت و امنیت باید نقاط ضعف و قوت خط مشی و راهبردی حفاظت و حراست فیزیکی آشنا باشند. موفقیت در زمینه حفاظت و برقراری امنیت در گرو همکاری نزدیک با واحد حفاظت فیزیکی است، چون مسئولان این واحد وظایف و مسئولیت های گسترده تری نسبت به تامین امنیت فناوری اطلاعات بر عهده دارند و محترم شمردن متقابل مسئولیت ها و وظایف بین مسئولین تامین امنیت و اطلاعات و دست اندرکاران حفاظت فیزیکی می تواند ثمر بخش باشد. به همین علت، آموزش فرا- قسمتی ( قسمت حفاظت فیزیکی اطلاعات و حفاظت فیزیکی دیگر اموال و دارایی ها) به ویژه هنگام بروز حوادث می تواند بسیار موثر و ارزشمند باشد.
به عبارتی می توان گفت:
⚫️ حفاظت فیزیکی به مجموعه ای از اقدامات احتیاطی و کنترلی و استفاده از انواع مختلفی از منابع و تجهیزات، شامل نیروی انسانی، سخت افزار و نرم افزار به منظور کنترل تردد و حفاظت از اموال و دارایی ها سازمان میباشد که به منظور حفظ تاسیسات یا سازمان ها و اماکن در مقابل خطرات طبیعی و مصنوعی بکار گرفته می شود.

Print
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
3/4

دسته ها: مقالات, حفاظت الکترونیکتعداد نمایش ها: 4119

کلمات کلیدی: پلیس خصوصی نگهبان نگهبان محله

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

طراحی سایت